До такого висновку дійшли OSINT-дослідники з проекту Ukraine Weapons Tracker після аналізу фотографій та відео з українськими гармашами.
Аналітики звернули увагу на фото з передової із розрахунком 152-мм гаубиці Д-20, біля якої лежали боєприпаси жовтого кольору.
На одному з відео, на якому українські бійці роблять підписи на таких же жовтих снарядах, вдалося ідентифікувати маркування та дослідити конструктивні особливості снарядів.
Боєприпас має індекс ОФ-25Т, який відрізняється від маркування радянських снарядів ОФ-25. Ймовірно, це варіант осколково-фугасного снаряда для гаубиць Д-20, Мста-Б, Мста-С та 2С3 “Акація”.
Ukraine Weapons Tracker робить висновок, що це снаряди українського виробництва, які раніше анонсував “Укроборонпром”. Їх вдалося ідентифікувати завдяки особливості конструкції – снаряд зібраний із двох відфрезерованих частин.
Також дослідники звернули увагу на фото з метальними зарядами. Маркування, яке вдалося роздивитися, свідчить про те, що це боєприпаси 2022 року виробництва.
Про те, що в Україні налагодили виробництво 122 та 152-мм снарядів, міністр оборони України Олексій Резніков заявив у листопаді 2022-го.
Згодом “Укроборонпром” запустив флешмоб, під час якого відомі українці підписували нові та непофарбовані 152-мм снаряди українського виробництва.
УОП також озвучив пояснення, чому масове виробництво 152-мм снарядів не розгорнули до початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
За версією держконцерну, випуск снарядів провалився через підрядників, які не забезпечили поставку вибухової речовини належної якості. Також держава не отримала і обладнання, яке замовила для створення конвеєрної лінії. Зараз всі ці події розслідують в рамках кримінальних проваджень.