ДП "Завод імені В.О. Малишева" завжди вважався одним із флагманів вітчизняного ОПК. Фактично з нього починається славетна історія українського збройного бізнесу – коли в 1996 році завод разом із компанією "Прогрес" почав виконувати найбільший в історії України контракт на поставку Пакистану 320 танків Т-80УД. Потім було багато проектів та угод, та й Україна разом із означеним контрактом увійшла до десятки лідерів світового збройного експорту.
Нині підприємству виконується 125 років із дня заснування. Напередодні ювілею легенди вітчизняного машинобудування із ІА "ОПК" поспілкувався генеральний директор підприємства Василь Крилас та розповів про поточні виклики і стратегію розвитку заводу, а також про сформований портфель замовлень та перспективні розробки, які допоможуть "Заводу імені В.О. Малишева" вийти на новий рівень ефективності.
НАЙБЛИЖЧІ ПЕРСПЕКТИВИ
Яким буде портфель замовлень "ЗІМ" на наступний рік?
Державне оборонне замовлення на наступний рік буде сформовано у найближчі місяці. Сподіваємося отримати від Міністерства оборони України замовлення щодо модернізації сотень бойових машин з одночасним виготовленням для них більш потужних двигунів. Ведуться роботи й в напрямку укладення контрактів на постачання дизелів та запчастин для залізничного транспорту та запчастин для стаціонарних середньообертових дизелів для атомних електростанцій.
Що стосується зарубіжного партнерства, завдяки активній співпраці з ДП "Укрспецекспорт", яке забезпечує нас замовленнями, сьогодні у стадії підписання знаходяться договори на значний обсяг поставок запасних частин для військової техніки за виграними тендерами в країнах-інозамовників. Надзвичайно перспективним обіцяє бути і співробітництво нашого підприємства з ДП "Харківське конструкторське бюро з машинобудування імені О. О. Морозова" в проекті на виготовлення кількох десятків одиниць моторно-трансмісійних відділень з двигунами для військової техніки.
Василю Дмитровичу, ви очолили ДП "Завод імені В. О. Малишева", яке мало велику заборгованість і знаходилося у стані банкрутства. Чи є для підприємства шанс вийти з банкрутства? Які кроки вже зроблені і що плануєте здійснити надалі?
Незважаючи на наявність значної заборгованості перед контрагентами та бюджетом, яка утворилась в минулі роки і сягає понад одного мільярда гривень, підприємство демонструє ефективну роботу. Що стосується процедури банкрутства, на цей час провадження у цій справі знаходиться в судовому процесі, опрацьовується проект плану санації підприємства, згідно якого передбачається покращення платоспроможності та фінансового стану заводу. Фінансове оздоровлення має велике значення для подальшого розвитку ДП "ЗІМ". Сподіваємось, що за державної підтримки в цьому напрямку, спільними зусиллями з державним концерном "Укроборонпром" ми зможемо досягти поставлених цілей та виведемо підприємство з процедури банкрутства.
Наша мета — створити виробництво, оснащене сучасним обладнанням, на якому в комфортних умовах працюють висококваліфіковані спеціалісти з високим рівнем оплати праці. Одне з найважливіших питань — підвищення заробітної плати. Рівень середньої заробітної плати на підприємстві впродовж 2020 року на 7% вище за аналогічний показник у галузі промисловості Харківської області. Середня заробітна плата на підприємстві за останніми даними дорівнює 10945 грн. Працівникам підприємства згідно законодавства України та діючого Колективного договору забезпечуються всі соціальні гарантії. До кінця 2020 року та впродовж наступного року заплановане поетапне підвищення заробітної плати з урахуванням фінансових можливостей підприємства.
Які управлінські рішення приймаються зараз на підприємстві?
Зараз продовжується робота щодо реінжинірингу бізнес-процесів та розвитку технологічних рішень. Працюючи в цьому напрямку, підприємство зможе підвищити ефективність всієї господарсько-економічної діяльності, підтримувати та оптимізувати потрібні функції всередині підрозділів, знизити документообіг переведенням в електронний формат, вчасно проводити необхідний моніторинг та контроль. Результати за 8 місяців 2020 року свідчать про підвищення ефективності роботи підприємства, що надає можливість у подальшому вийти на прибутковий рівень діяльності.
ДП "Завод імені В.О. Малишева" — унікальне підприємство зі 125-річною історією та великим досвідом роботи у виробництві продукції військово-технічного призначення. ДП "ЗІМ" є одним з найбільших заводів держави і єдиним в Україні виробником важкої бронетехніки. "ЗІМ" має стратегічне значення для економіки та безпеки держави, і я впевнений у великому майбутньому нашого підприємства.
Яке майбутнє чекає на ЗІМ в контексті реформування оборонно-промислового комплексу України та державного концерну "Укроборонпром" зокрема?
Як ви знаєте, в процесі трансформації Укроборонпрому буде створено більше 5 галузевих державних холдингів, які об’єднають за принципом галузевої кооперації та синергії профільні підприємства концерну. Серед них – і бронетанковий холдинг. Протягом останніх шести місяців стратегічний комітет Укроборонпрому розробляв візії цих галузевих об’єднань, їх структуру та стратегію розвитку. Разом з директорами інших бронетанкових підприємств я також долучений до цього процесу – ми напрацювали бачення майбутнього бронетанкового холдингу, яке будемо готові презентувати після затвердження корпоративної стратегії Укроборонпрому. Тим не менше вже зараз можу сказати, що до цього об’єднання увійде більше 10 державних бронетанкових та ремонтних підприємств, включно із ЗІМ. Втім, створення цієї галузевої бізнес-одиниці стане можливим тільки після ухвалення закону про корпоратизацію Укроборонпрому. Наше підприємство унікальне і складно уявити вітчизняний ОПК без нас! Тому сьогодні ми відзначаємо не лише 125-річчя нашого підприємств, але й стоїмо на порозі нового етапу власного розвитку. Попереду багато роботи, але ми до неї готові.
Інна Борзило, Марина Єфанова,
для ІА "ОПК"
ДОВІДКА 1
Результати запроваджених заходів за 8 місяців 2020р. у порівнянні з аналогічними періодом минулого року:
— збільшено обсяг виробництва продукції на 71%:
— в 1,5 рази збільшено обсяг реалізації продукції;
Досягнуто зменшення витрат:
загальновиробничі витрати (без скорочення витрат на оплату праці) – на 11%;
адміністративні витрати – на 19%;
витрати на брак – майже на 30%;
споживання електроенергії – більш ніж на 40%;
споживання природного газу – на 54%.
Також:
Проведено зниження цін на окремі групи матеріалів — від 4% до 35%
Зменшено матеріальну складову у собівартості продукції – з 40% до 27%
Підвищено продуктивність праці – на 75%
Збільшено рівень середньої заробітної плати виробничих робітників на 6%.
ДОВІДКА 2
Вийти на показники 2020 року вдалося завдяки управлінським рішенням.
Зокрема:
— оновлений ключовий керівний склад підприємства;
— розроблений план заходів щодо підвищення ефективності роботи підприємства, серед яких — зниження витрат на виробництво;
— впроваджено систему бюджетування;
— впроваджено нові системи розрахунків з постачальниками та підрядниками;
— встановлено контроль за всіма видами витрат;
— покращено якість продукції;
— введено в експлуатацію нове обладнання;
— розроблено систему мотивації персоналу.