Дотримуючись принципів максимальної відкритості державного оборонного замовлення, з метою роз’яснення окремих показників його проєкту на 2020 рік та недопущення маніпуляцій з ними, Міністерство оборони України надає роз’яснення щодо закупівлі броньованих бойових колісних машин «Козак-2М1» з метою забезпечення бойових підрозділів Збройних Сил України.
Проєктом державного оборонного замовлення на 2020 рік передбачено укладання нового державного контракту на закупівлю броньованих бойових колісних машин «Козак-2М1».
Ці броньовані бойові колісні машини значно менші за бронеавтомобілі «Козак-2» і “Варта” за габаритними розмірами в проекції та вагою, що обумовлено оперативно-тактичними вимогами, наданими безпосередньо Десантно-штурмовими військами та Силами спеціальних операцій Збройних Сил України.
Міністерством оборони України та Генеральним штабом Збройних Сил України здійснюється постійний моніторинг результатів експлуатації виробів та вживаються заходи через виробників щодо поліпшення експлуатаційних характеристик та надійності всіх броньованих машин.
Так, у 2019 році проведені порівняльні випробування майже всіх броньованих автомобілів та бойових колісних машин в рівних умовах за єдиною програмою. Результати випробувань всіх зразків позитивні, що враховано під час формування державного оборонного замовлення.
Спеціалізований броньований автомобіль «Козак-2» пройшов в повному обсязі державні випробування та прийнятий на озброєння. СБА “Варта” за позитивними результатами визначальних відомчих випробувань допущений до експлуатації, на цей час завершуються його державні випробування.
Зазначені броньовані автомобілі майже два роки використовуються підрозділами Збройних Сил України (у тому числі в районі ООС) та мають позитивні відгуки.
Також з позитивними результатами у 2019 році пройшла державні випробування по всіх видах доріг та бездоріжжю і призначена для вогневої підтримки особового складу підрозділів ББКМ «Козак-2М1».
Кошти на закупівлю спеціалізованих броньованих автомобілів «Козак-2» та «Варта» проєктом основних показників до державного оборонного замовлення на 2020 рік передбачено лише для здійснення остаточних розрахунків за державними контрактами, укладеними у 2019 році. Укладання нових контрактів на закупівлю вказаної техніки у 2020 році не планується.
Варто підкреслити, що основні показники державного оборонного замовлення складені з урахуванням завдань визначених державними цільовими програмами з розвитку озброєння та військової техніки на середньо та довгострокову перспективу відповідно до уточненої потреби, визначеної Генеральним штабом Збройних Сил України за пропозиціями командувань видів, родів, військ і служб.
Державне оборонне замовлення охоплює весь спектр озброєння та військової техніки, як безпосередньо для ведення бойових дій, так і для їх забезпечення (без чого ведення бойових дій неможливо).
Проєктом державного оборонного замовлення на 2020 рік передбачається модернізація літаків, вертольотів та радіолокаційних станцій, закупівля кораблів та катерів різного призначення, комплексів управління вогнем артилерії, радіолокаційних комплексів розвідки вогневих позицій, безпілотних авіаційних комплексів, засобів РЕБ, бронетранспортерів БТР-4Е, БТР-3ДА та спеціальних машин на їх базі, бойових машин піхоти, авіаційних засобів ураження, протитанкових ракетних комплексів (у тому числі з тепловізором) та ракет до них, тепловізійних прицілів та приладів спостереження, стрілецького озброєння та боєприпасів.
Крім того, сплановані кошти на ремонт та підтримання справності (закупівлю запасних частин) наявного озброєння та військової техніки.