Український спецпідрозділ описав досвід застосування американських високоточних снарядів Copperhead з лазерним наведенням під час Курської операції.
Про це стало відомо зі “злитої” документації Сил спеціальних операцій ЗСУ, що була перекладена та поширена у російських телеграм-каналах.
У звіті про проведення військової операції в Курській області у період від початку серпня до вересня докладно описано досвід наведення коригованих боєприпасів M712 Copperhead групою передового спостереження ССО.
M712 — це коригований 155-мм артилерійський снаряд, що був розроблений у Сполучених Штатах у 1970-ті роки як засіб високоточного ураження з наведенням за лазерним променем.
Copperhead споряджається звичайною уламково-фугасною або кумулятивною бойовою частиною для боротьби з бронетехнікою. Він може застосовуватися звичайними 155-мм гаубицями та має дальність пострілу від 3 до 16 кілометрів.
США вперше застосовували ці снаряди під час війни в Іраку в 1991 році. На сьогодні вони не випускаються. Згідно з відкритими даними, на 1995 рік Штати мали у своєму розпорядженні близько 20 тисяч таких снарядів.
Завданням підрозділу був вихід у район виконання задачі та пошук цілі, на яку можна було б виконати наведення снарядів та перевірити їх точність, а також ефективність ураження обраних об’єктів.
Для задачі було обрано снаряд M712 з кумулятивною бойовою частиною. Його наведення виконувалося за допомогою переносної станції лазерного цілевказання LEONARDO Type 163 Laser target designator.
Після прибуття на позицію одного з підрозділів Сил оборони, яка розташована неподалік лінії бойового зіткнення, група дізналася у його командира про ситуацію в районі відповідальності, можливі цілі та місця, з яких можна здійснити наведення.
Разом із представником від підрозділу сил оборони, який був провідником, підгрупа ССО (4 оператори) висунулася на позицію для встановлення лазерного цілевказівника (ЛЦВ). До підгрупи увійшли:
Решта групи (3 оператори) залишилися на охороні транспортних засобів, перебуваючи як група швидкого реагування для надання допомоги підгрупі наведення.
Прибувши на місце, оператор ЛЦВ виставив лазер на кронштейн та навів його на ціль для перевірки коректності наведення. Після налаштування параметрів наведення підгрупа зв’язалася з артилерійським підрозділом Сил оборони, який мав у своєму розпорядженні гаубиці М777 та боєприпаси Copperhead.
Попередньо було взято програмні коди взаємодії засобу наведення та запрограмованих снарядів (чотирьохзначний цифровий код, наприклад «1111»).
Після підтвердження готовності артилерійський підрозділ здійснив постріл снарядом, протягом усього польоту якого оператор опромінював ціль лазерним цілевказівником.
За першим влучанням було здійснено повторний постріл, який також поцілив, що призвело до часткового нахилу опори, однак не повного руйнування, що пояснюється застосуванням малоефективного для таких задач кумулятивного боєприпасу.
Оператори підрозділу у своєму звіті зазначили, що наведення на ціль рекомендується виконувати під прямим кутом для збільшення ймовірності влучання снаряда в ціль. Наведення на ціль має бути пряме або знизу вгору.
Крім того, промінь лазера та ЛЦВ у режимі роботи може бути виявлений через певні види тепловізійних засобів, однак засобами нічного бачення не виявляється.
Також оператори рекомендували розглянути можливість застосування дронів із засобами лазерного цілевказання, що може свідчити про відсутність досвіду залучення таких засобів зі снарядами Copperhead.