Новини та події

03.06.2025
Джерело: Мілітарний

Buntar-3: новий український розвідник готується до поставок в Сили оборони

Buntar-3: новий український розвідник готується до поставок в Сили оборони

Розвідувальний комплекс Buntar-3 невдовзі почне постачатись українським військовим, пропонуючи військовим нові можливості завдяки глибокій інтеграції алгоритмів «штучного інтелекту».

Про це повідомляє кореспондент «Мілітарного» з презентації Buntar Aerospace.

Українська команда розробників оголосила про готовність безпілотного авіаційного комплексу Buntar-3 — він пройшов випробування та був кодифікований Міністерством оборони України.

У компанії розповідають, що номер у назві символізує третю ітерацію розробки, яка за результатами випробувань в бойових умовах показала свою надійність та ефективність.

«Ми вже на тому етапі, коли можемо сказати: Buntar-3 готовий до масштабного бойового застосування. Перші комплекси вже працюють на полі бою, і не просто “літають” — вони закривають реальні задачі, допомагають знищувати цілі, отримують важливу інформацію».

Buntar-3 — це електричний дрон вертикального злету й посадки, що має незалежну від супутникових систем навігацію та здатен виконувати місії тривалістю до 3,5 годин, що є рекордним показником для електричних VTOL.

На борту презентованого Buntar-3 відмічені бойові вильоти літака. Фото: Buntar Aerospace.

Безпілотний комплекс був створений для пошуку пріоритетних цілей та коригування вогню на оперативно-тактичній глибині, тому значна частина ресурсів була сфокусована на надійності систем зв’язку — дальність надійної роботи сягає 80 км. Додатково інтегрована камера розширює цей радіус дозволяючи працювати по цілях на відстані 15 км — поза зоною ураження.

«Нажаль, зараз ми часто бачимо суттєві завади від ворожого (а інколи й нашого) РЕБ, які унеможливлюють місію. Комбінація модемів радіозв’язку, їх потужності, частотного діапазону, програмного забезпечення, антен –  завдяки цьому відмінно працюємо під РЕБ», — кажуть розробники.

Сильною стороною безпілотного комплексу є розроблена з нуля програмна компонента із глибокою інтеграцією елементів «штучного інтелекту», які забезпечують високий рівень автоматизації та покликані мінімізувати помилки операторів — одну із головних причин втрат розвідувальних БпЛА.

«У бойовій зоні оператор не має права на помилку. Але він — людина, яка втомлюється, хвилюється, може втратити концентрацію. Ми виходили з цього і сказали: хай дрон робить за нього все, що можна автоматизувати.

Це все — наш Copilot. Він покаже ситуаційну обізнаність, допоможе прийняти важливе рішення, підсвітить в разі ризику. Він допомагає зробити багато рутинних процесів, які зазвичай оператор робить самостійно і може помилитись чи забути. Наша система допомагає, нагадує або підсвічує якщо щось пропущено під час планування або виконання місії.».

За словами розробників, Copilot вивів планування місій на новий рівень.

Тепер це не просто «обліт точки», а повноцінне сценарне планування з урахуванням тривалості батареї, вітру, висоти, відмовостійкості зв’язку. Він сам прогнозує час повернення борта, розраховує, коли запускати наступний, щоб не було розривів у спостереженні за об’єктом інтересу.

Рівень автоматизації дозволив реалізувати можливість управління одразу декількома дронами з одного комп’ютера. Один оператор бачить всю повітряну картину — борти, маршрути, телеметрію, камери. Це зменшує навантаження на екіпажі, пришвидшує ротацію дронів і відкриває шлях до цілодобової розвідки без перерв.

Розвідувальний безпілотник Buntar-3.

Ще один важливий момент — розробники Buntar-3 повністю відмовились від GPS-навігації, зробивши ставку на оптичну навігацію та триангуляцію сигналу літака.

Програмний комплекс має і досить неочевидні для військової сфери рішення, зокрема, інтеграцію з месенджером Signal, яка надає можливість візуалізувати файли, які ви отримуєте від суміжних підрозділів.

Наступний крок — серійне виробництво. Розробники розповіли про запити від низки підрозділів та початок контрактування з ними. Ми свідомо не запускали масове виробництво, поки не отримаємо виріб, що є потрібним на полі бою. Пройшли через три модифікації. І зараз — саме той момент, коли можна йти в серію.

«Готуємось до запуску серійного виробництва. Заплановані об’єми не розкриваємо з міркувань безпеки, але скажімо так: підприємець завжди знайде спосіб масштабуватися, це завжди питання ресурсу та менеджменту», – кажуть у компанії.

Читати ще

Отправить запрос
Все поля - обязательные